- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Munvinkel- Kind- Läpphållare/Sårhake
- Sårhake Joseph 2 krokar 6mm
Webpris
Sårhake Joseph 2 krokar 6mm
16cm
Artnr: 59859TillverkareAESCULAP AGTillv. artnrOL623R670,50 kr
745,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | styck |
|---|---|
| Produktgrupp | Munvinkel- Kind- Läpphållare/Sårhake |
Artnr: 59859
Sårhake Joseph 2 krokar 6mm
Produktbeskrivning
Sårhake Joseph är ett precisionsinstrument avsett för retraktion av hud och mjukvävnad under kirurgiska ingrepp. Den används främst för att hålla sårkanter öppna och ge operatören god insyn och åtkomlighet i operationsområdet.
Instrumentet är försett med två vassa klor som säkerställer ett stabilt grepp i vävnaden. Med en arbetsbredd på 6 mm är sårhaken särskilt lämpad för ingrepp där precision är avgörande. Den vassa spetsen ger fixering i huden utan behov av omfattande tryck.
Konstruktionen i rostfritt stål är anpassad för klinisk miljö, vilket innebär att instrumentet tål upprepad sterilisering och autoklavering. Med en totallängd på 160 mm medges god kontroll och räckvidd vid både ytliga och djupare ingrepp.
Specifikationer:
Längd: 160 mm
Bredd: 6 mm
Antal klor: 2
Klodjup: 4,20 mm
Utförande: Vass
Material: Rostfritt stål
Egenskap: Återanvändbar, autoklaverbar
