- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Instrument för Air/Ultraljud tandsten
- Siroson Spets 4L + Nyckel 2st set
Webpris
Siroson Spets 4L + Nyckel 2st set
Artnr: 220228TillverkareSIRONA Dental Systems GmbHTillv. artnr64124692 457,90 kr
2 731,00 kr
Exkl. moms
Få i lager
Specifikationer -
| Produktgrupp | Instrument för Air/Ultraljud tandsten |
|---|
Artnr: 220228
Siroson Spets 4L + Nyckel 2st set
Produktbeskrivning
Denna universalspets är framtagen för effektiv borttagning av tandsten i subgingivala, supragingivala och interdentala områden. Setet består av två spetsar och matchande momentnycklar för säker fastsättning på ultraljudsscalers.
Instrumentet är konstruerat för att ge god åtkomlighet vid depuration, särskilt i trånga utrymmen mellan tänderna. Genom en balanserad vibrationsöverföring möjliggörs en kontrollerad avlägsning av hårda beläggningar. Spetsen är anpassad för att bibehålla precision även under kliniskt arbete.
De inkluderade momentnycklarna underlättar korrekt montering och skyddar gängorna på både instrumentet och handstycket. Samtliga komponenter i setet är tillverkade i material som tål autoklavering, vilket säkerställer en steril arbetsmiljö och följer gällande hygienrutiner.
Specifikationer:
Typ: Universalspets för ultraljud
Användningsområde: Subgingival, supragingival och interdental rengöring
Material: Rostfritt stål
Rengöring: Autoklaverbar
Förpackningsinnehåll: 2 spetsar, 2 momentnycklar
