Produktbeskrivning
Extraktionstång fig. 29N är ett dentalinstrument utformat för extraktion av rötter i överkäken, med särskilt fokus på åtkomst i trånga utrymmen.
Instrumentet är konstruerat enligt europeisk standard (European pattern) och är försett med smala käftar som medger precision vid arbete där utrymmet är begränsat. Den specifika geometrin för figur 29N underlättar grepp om rötter och rotfragment som kan vara svåra att nå med standardinstrument.
Tången är utrustad med ett Euro-handtag som är utformat för att ge ett stadigt grepp och kontrollerad kraftöverföring under extraktionsproceduren. Materialet består av rostfritt stål, vilket säkerställer lång hållbarhet och möjliggör upprepad sterilisering i autoklav enligt gängse kliniska rutiner.
Specifikationer:
Figur: 29N
Användningsområde: Överkäksrötter, trånga utrymmen
Modell: European pattern
Handtag: Euro-handtag
Material: Rostfritt stål