- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Extraktionstänger
- Extraktionstång 409/88R US Form ÖK Molar
Webpris
Extraktionstång 409/88R US Form ÖK Molar
Artnr: 02776TillverkareCarl Martin GmbHTillv. artnr409/88R1 359,00 kr
1 510,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | styck |
|---|---|
| Produktgrupp | Extraktionstänger |
Artnr: 02776
Extraktionstång 409/88R US Form ÖK Molar
Produktbeskrivning
Extraktionstång 409/88R är utformad för extraktion av molarer i överkäken enligt amerikansk formstandard (US Form). Instrumentet är specifikt anpassat för användning på patientens högra sida.
Tången är tillverkad av nickelfritt rostfritt stål enligt DIN-standard 1.421, vilket minimerar risken för materialrelaterade allergier och säkerställer god korrosionsbeständighet. Materialet har genomgått en vakuumhärdningsprocess för att uppnå hög mekanisk hållfasthet och bibehålla sin formstabilitet under långvarig klinisk användning.
Ytan har behandlats med elektrolytisk polering. Detta resulterar i en jämn ytfinish som underlättar effektiv rengöring och sterilisering i autoklav. Utformningen av 88R-modellen är framtagen för att ge ett stabilt grepp om molarens krona och rötter, vilket möjliggör en kontrollerad kraftöverföring vid extraktion i den övre käkkvadranten.
Specifikationer:
Material: Rostfritt stål (nickelfritt, DIN 1.421)
Utförande: US Form
Applikationsområde: Molarer i överkäken (höger)
Ytbehandling: Elektrolytiskt polerad
Härdningsmetod: Vakuumhärdad
