Produktbeskrivning
Curett Langer 5/6 är en universalkurett anpassad för borttagning av tandsten på incisiver i både över- och underkäken. Instrumentet kombinerar arbetsdelens utformning hos en universalkurett med skaftvinklingen hos en Gracey-kurett för god åtkomlighet i fronten.
Denna modell är utformad för arbete på både supra- och subgingivala ytor och lämpar sig för avlägsnande av måttliga till kraftiga beläggningar. Bladet har två skärande eggar, vilket medger effektiv instrumentering på flera ytor utan att byta instrument. Det 8 mm tjocka skaftet är runt och utformat för att ge ett stabilt grepp och god kontroll under behandlingen.
Instrumentet är tillverkat av rostfritt stål av medicinsk kvalitet. Materialet har genomgått en passiveringsprocess för att motverka rostbildning och öka korrosionsbeständigheten. Produkten är en flergångsartikel och tål standardiserade processer för rengöring och sterilisering i autoklav.
Specifikationer:
Typ: Langer 5/6 (Anterior)
Användningsområde: Incisiver, över- och underkäke
Skaftdiameter: 8 mm
Längd: 170 mm
Material: Rostfritt stål
Egenskap: Dubbelsidig med två skärande eggar
Sterilisering: Autoklaverbar / tål diskdesinfektor