DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Curette Barnhart 5-6 XP (3/8) röd

Artnr: 262052TillverkareAmerican Eagle Instruments, IncTillv. artnrAECB5-6XPXE
1 053,00 kr
1 170,00 kr

Exkl. moms

Få i lager (Ej returrätt)

Specifikationer -

Förpackningsinnehållstyck
ProduktgruppCurette Övriga
Artnr: 262052
Curette Barnhart 5-6 XP (3/8) röd

Produktbeskrivning

Universalkurett för scaling och rotplaning. Instrumentet är konstruerat med XP-teknologi, en patenterad ytbehandling som bibehåller eggens skärpa under hela livslängden utan behov av slipning. Barnhart 5-6 har två skäreggar och ett tunt blad (Pro Thin). Designen har en djupare vinkel på skaftet (shank), vilket optimerar åtkomsten till posteriora ytor. Instrumentet är dubbeländat och avsett för universell användning på flera tandytor. Handtaget är av typen MaxiGrip med en diameter på 9,5 mm (3/8 tum). Det är tillverkat i ett lättviktsmaterial med röd färgkodning för identifiering. Specifikationer: Typ: Universalkurett Modell: Barnhart 5-6 Bladtyp: Pro Thin Teknologi: XP (slipfri) Grepp: MaxiGrip Diameter: 9,5 mm (3/8") Material: Rostfritt stål med resinhandtag Färg: Röd Antal ändar: 2

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma