Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Gracey Curette 1/2 After Five Rigid Grepp 9

EverEdge front

Artnr: 49935TillverkareHU-FRIEDY MFG. CO., INC.Tillv. artnrSRP1/2R9E2
739,80 kr
822,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

Figur# 1/2 Rigid
Färgblå
Grepp9
NamnindexAfter Five Gracey
TypformEveredge 2.0
ProduktgruppCurette Gracey
Artnr: 49935
Gracey Curette 1/2 After Five Rigid Grepp 9

Produktbeskrivning

Runt "Satin Steele Colours" grepp med utbytbar, ID ring
EverEdge 2.0 scalers är ännu skarpare.
Hu-Friedy använder en förbättrad efterbehandlingsprocess som ger över 60% mer skärpta instrument än den näst närmaste konkurrenten.
  • Mindre kraft betyder lättare, mer bekväm skalning för kliniker och patient.
  • Bearbetning säkerställer överlägsen skärpan behålls. EverEdge är inte en ytlig beläggning, instrumentet kan slipas.
  • Det unika diamantknurlmönstret på handtaget med stor diameter ger ett säkert och bekvämt grepp. EverEdge-greppet 9 designades också för att ha den optimala vikten som ger minskad trötthet i handen.
  • EverEdge 2.0 använder en ny, optimerad värmekontrollprocess för att upprätthålla den hårda, skärpta eggen. Denna värmekontroll, plus flera tillverkningsprocesser i Hu-Friedys tillverkning ger den hållbarhet som krävs för effektiva procedurer och fortsatt användning.
  • COMFORT ZONE CONE är en SIGNATURSERIE PURPLE Grepp. De färgade grepparna möjliggör också enkel identifiering av EverEdge 2.0 instrument i varje uppsättning.

AFTER FIVE Gracey Curette
Utformad för att anpassa sig till ett specifikt område eller tandyta.
• Terminalskaftet är 3 mm längre än Standard Gracey.
• Längre terminalaxel ger bättre åtkomst till djupa fickor och lågkonjunkturer.
• Bladet är 10% tunnare än standard Gracey-curett för att möjliggöra mindre vävnadsstörning vid åtkomst till djupare fickor.

Rigid o Extra Rigid Gracey
• Skaftdiametern är bredare än standard Gracey curette
• Bladbredden är densamma som standard Gracey curette
• Stelt: Används för måttligt till tung tandstensborttagning
• Extra styv: Används för för större mängd tandstensborttagning