- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Curette Gracey
- DC Curette Gracey 7-8
DC Curette Gracey 7-8
Artnr: 300619TillverkareDC DentalCentralTillv. artnr834070/332,10 kr
369,00 kr
Exkl. moms
I Lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Curette Gracey |
|---|
Artnr: 300619
DC Curette Gracey 7-8
Produktbeskrivning
DC Curette Gracey 7-8 är ett områdesspecifikt instrument utformat för avlägsnande av subgingival tandsten. Instrumentet är särskilt anpassat för behandling av premolarer och molarer på buckala och linguala ytor.
Instrumentet har ett vinklat skaft som är kortare än hos modellerna 1-2 och 3-4, vilket möjliggör god åtkomst och stabilitet vid arbete i de posteriora delarna av bettet. Den tekniska utformningen består av en skärande egg och en rundad tå, vilket minimerar risken för vävnadstrauma under depurationen.
Handtaget är konstruerat för att erbjuda hög taktil känslighet och kontroll. Den lätta vikten och den ergonomiska diametern bidrar till att reducera belastningen på hand och handled vid repetitiv användning. Instrumentet är tillverkat i hållbara material för att bibehålla skärpan över tid och tåla upprepad sterilisering.
Specifikationer:
Typ: Områdesspecifik Gracey-curette
Modell: 7-8
Indikation: Premolarer och molarer
Ytor: Buckala och linguala ytor
Material: Rostfritt stål
Egenskap: Ergonomiskt lättviktshandtag med hög taktil feedback