- Hem
- Tandläkare
- Fyllnadsmaterial/Bonding
- Matris Sektion/Ring
- MyClip 2.0 All in One Sektionsringar 2st
Webpris
MyClip 2.0 All in One Sektionsringar 2st
inga extra instrum. behövs
Artnr: 238362TillverkarePOLYDENTIA SATillv. artnr68053 329,10 kr
3 699,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Matris Sektion/Ring |
|---|
Artnr: 238362
MyClip 2.0 All in One Sektionsringar 2st
Produktbeskrivning
MyClip 2.0 All in One sektionsringar är utformade för att förenkla matrisapplikationen vid fyllnadsprocedurer. De integrerade handtagen eliminerar behovet av separata tänger för placering.
Dessa sektionsringar erbjuder en "allt-i-ett"-lösning, vilket innebär att inga ytterligare instrument som ringtänger krävs. De är konstruerade med integrerade handtag som fungerar som en tång, vilket möjliggör enkel och snabb positionering med en hand. Denna design bidrar till ett smidigare arbetsflöde och en effektivare process.
Ringarna är lämpliga för en rad olika kliniska situationer, inklusive tänder med varierande kronhöjder och vid breda kavitetspreparationer. De levererar en optimal separationskraft för att säkerställa en precis matrispositionering. Tillverkade av högkvalitativt rostfritt stål, är de avsedda för tillförlitlig användning.
Specifikationer:
Material: Högkvalitativt rostfritt stål
Antal: 2 stycken
