- Hem
- Tandläkare
- Fyllnadsmaterial/Bonding
- Komposit
- Tetric EvoCeram A2 Dentin Spruta 3x3g
Webpris
Tetric EvoCeram A2 Dentin Spruta 3x3g
Universal Composit
Artnr: 210527TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr637736WW2 111,40 kr
2 346,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | A2 dentin |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | Refill 3 x 3 g spruta |
| Ljushärdande | Ja |
| Produktgrupp | Komposit |
Artnr: 210527
Tetric EvoCeram A2 Dentin Spruta 3x3g
Produktbeskrivning
Tetric EvoCeram A2 Dentin är en ljushärdande, röntgenkontrasterande nanohybridkomposit framtagen för både anteriora och posteriora restaurationer. Materialet är utformat för att ersätta dentinstrukturen med rätt opacitet och färgton.
Kompositen är nano-optimerad och formbar, vilket möjliggör anatomisk modellering utan att materialet klibbar vid instrumenten. Den kemiska formulan medger lång arbetstid under omgivande ljus samtidigt som härdningstiden är kort vid användning av ljushärdningslampa.
Tack vare nanohybridteknologin uppvisar materialet en låg polymerisationskrympning på cirka 2,0 %, vilket främjar god kantanslutning och minimerar spänningar i fyllningen. Det färdiga resultatet har hög slitstyrka och ytan är enkel att polera till en naturlig glans. Förpackningen innehåller en spruta om 3 gram för enkel applicering och dosering.
Specifikationer:
Typ: Ljushärdande nanohybridkomposit
Färg: A2 Dentin
Användningsområde: Anteriora och posteriora restaurationer
Polymerisationskrympning: Ca 2,0 %
Förpackningsstorlek: 3 g (1 x 3 g spruta)
Egenskaper: Röntgenkontrasterande, formbar, nano-optimerad


