Produktbeskrivning
Herculite XRV Ultra är en ljushärdande nanohybridkomposit avsedd för både anteriora och posteriora restaurationer. Materialet är framtaget för att efterlikna den naturliga tandens optiska egenskaper genom att återskapa naturlig opalescens och fluorescens.
Kompositen har en konsistens som möjliggör anatomisk formning utan att materialet sjunker ihop före härdning. Genom nanohybrid-teknologi kombineras mekanisk hållfasthet med hög polerbarhet, vilket resulterar i en yta med låg råhet och beständig lyster. Färgen Incisal medium är specifikt anpassad för att återskapa transparensen i tandens incisala delar och ge en naturlig övergång vid skärkanten.
Materialet appliceras direkt från sprutan och ljushärdas med konventionell utrustning. Den optimerade fillerladdningen bidrar till låg polymerisationskrympning och god resistens mot slitage, vilket bibehåller fyllningens form och yta över tid.
Specifikationer:
Färg: Incisal medium
Typ: Nanohybridkomposit
Härdning: Ljushärdande
Förpackning: Spruta
Vikt: 4 g