- Hem
- Tandläkare
- Fyllnadsmaterial/Bonding
- Komposit
- Herculite XRV Ultra Emalj B3, 4 g spruta
Webpris
Herculite XRV Ultra Emalj B3, 4 g spruta
Artnr: 95369TillverkareKerr CorporationTillv. artnr34009630,90 kr
701,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | B3 emalj |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 4 g spruta |
| Ljushärdande | Ja |
| Produktgrupp | Komposit |
Artnr: 95369
Herculite XRV Ultra Emalj B3, 4 g spruta
Produktbeskrivning
Herculite XRV Ultra är en ljushärdande nanohybridkomposit utformad för både anteriora och posteriora restaurationer. Materialet baseras på modern nanoteknik för att uppnå en balans mellan estetiska egenskaper och funktionell hållfasthet i den kliniska vardagen.
Kompositen är framtagen för att efterlikna den naturliga tandens opalescens och fluorescens, vilket bidrar till ett naturligt utseende hos den färdiga fyllningen. Denna specifika variant i emaljfärg B3 är avsedd för att återskapa tandens yttre skikt med korrekt ljusbrytning och transparens.
Materialets hanteringsegenskaper kännetecknas av en konsistens som inte kladdar på instrumenten och som inte sjunker ihop efter applicering. Detta underlättar modellering och adaptation till kavitetsväggarna. Den höga mekaniska hållfastheten och slitstyrkan ger stabilitet även i belastade zoner. Ytfinishen optimeras genom god polerbarhet, vilket resulterar i en tät yta med hög glans. Produkten levereras i en 4-grams spruta för kontrollerad dosering.
Specifikationer:
Typ: Nanohybridkomposit
Användningsområde: Anteriora och posteriora restaurationer
Färg: B3 Emalj
Härdning: Ljushärdande
Vikt: 4 g
Leveransform: Spruta
Materialegenskaper: Icke-kladdig, hög polerbarhet, opalescerande egenskaper


