Produktbeskrivning
G-Wedge blå kil small 100st
G-Wedge blå kil, i storleken small, är utformad för interproximal kilning vid fyllningsarbeten. Den bidrar till att säkra matriser och underlätta konturering vid restaureringar.
Tillverkad av plastmaterial, har kilen en anatomisk form som anpassar sig väl till tändernas konturer. Detta ger effektiv separation och stabil placering av matrisbandet. En förbättrad säkerhetsspets minimerar risken att tränga in i gingivalpapillen, vilket bidrar till skonsammare patientupplevelse och minskat trauma.
Dess design medger säkert grepp med tång eller bomullstång, vilket underlättar precis manövrering och positionering. Kilen hjälper även till att kontrollera gingival blödning, för renare och effektivare restaureringsarbeten.
Specifikationer:
Material: Plast
Färg: Blå
Storlek: Small
Antal per förpackning: 100 st
Användningsområde: Interproximal kilning