- Hem
- Tandläkare
- Engångsartiklar
- Handskar
- OP Handske Latex Gentle Skin Premium 8,0 50par
Webpris
OP Handske Latex Gentle Skin Premium 8,0 50par
puderfri
Artnr: 81831TillverkareRösner-Mautby Meditrade GmbHTillv. artnr90218W353,70 kr
393,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | beige |
|---|---|
| Storlek | 8,0 |
| Steril | Ja |
| Latexfri | Nej |
| Opudrad | Ja |
| Osteril | Nej |
| Pudrad | Nej |
| Produktgrupp | Handskar |
Artnr: 81831
OP Handske Latex Gentle Skin Premium 8,0 50par
Produktbeskrivning
Steril operationshandske i latex för engångsbruk, utformad för tandvård och ingrepp som kräver hög precision och god taktil känslighet.
Handsken är puderfri, vilket minskar risken för partikelkontaminering och överkänslighetsreaktioner hos både användare och patient. Den är anatomiskt utformad för att följa handens naturliga rörelser, vilket bidrar till att reducera handtrötthet vid längre tids användning.
Handsken har en mikrotexturerad yta som säkerställer ett stabilt grepp om instrument även under våta förhållanden. Handsken är försedd med en rullkant som underlättar påtagning och ger ökad stabilitet vid kragen. Med en längd på minst 295 mm ger handsken ett omfattande skydd över handleden. Produkten är parvis sterilförpackad och klassificerad som medicinteknisk produkt klass IIa.
Specifikationer:
Material: Latex
Färg: Vit
Storlek: 8,0
Yta: Mikrotexturerad
Längd: 295 mm
Puder: Puderfri
Sterilitet: Steril (parvis förpackad)
Klassificering: Medicinteknisk produkt klass IIa
Antal: 50 par per förpackning




