Produktbeskrivning
DryDent Parotid är en salivabsorberare med hög absorptionskapacitet, särskilt utformad för att kontrollera fuktflödet från parotidkörteln under dentala behandlingar.
Denna salivabsorberare är tillverkad av mjuka material som är skonsamma mot munhålans slemhinnor. Trots sin tunna profil på 2 mm har den en hög uppsugningsförmåga och bibehåller sina egenskaper även när materialet är helt mättat. Den tunna designen minimerar utrymmesbehovet i kinden, vilket ger god sikt och ökat arbetsutrymme under pågående ingrepp.
Vid kontakt med vätska expanderar materialet i tjocklek, vilket skapar en barriär som håller arbetsfältet torrt. Produkten är lämplig för användning vid kliniska moment där fuktkontroll är nödvändig, såsom vid avtryckstagning, cementering och fyllningsterapi. Genom att effektivt hantera salivflödet underlättas arbetet och behovet av frekventa byten av absorberande material minskar.
Specifikationer:
Antal: 50 st per förpackning
Storlek: Large
Mått: 50 x 43 x 2 mm
Mått vid full expansion: 50 x 43 x 10 mm
Funktion: Absorption vid parotidkörteln