- Hem
- Tandläkare
- Endodonti
- Guttaperka Standard ISO
- Spreader med skaft D11-21
Webpris
Spreader med skaft D11-21
5.6mm Stainless Steel Single-Ended Standard
Artnr: 23433TillverkareAmerican Eagle Instruments, IncTillv. artnrAEED11-21S470,70 kr
523,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Spreader/Plugger |
|---|
Artnr: 23433
Spreader med skaft D11-21
Produktbeskrivning
Spreader D11-21 är ett handinstrument för lateral kondensering vid rotfyllning. Det används för att komprimera fyllnadsmaterialet mot rotkanalens väggar och skapa utrymme för ytterligare guttaperkaspetsar.
Instrumentet är tillverkat i rostfritt stål, vilket säkerställer hög korrosionsbeständighet och lång hållbarhet vid upprepad sterilisering. Den avsmalnande spetsen är utformad för att ge precision och kontroll vid packning av material i kanalsystemet.
Skaftet har en diameter på 5,6 mm, vilket ger ett stabilt grepp för operatören och underlättar kontrollerad kraftöverföring. Den enkeländade konstruktionen är anpassad för standardiserade endodontiska procedurer där åtkomlighet och instrumentets styvhet är avgörande för ett tätt slutresultat.
Specifikationer:
Typ: Endodontisk spreader
Modell: D11-21
Utförande: Enkeländad
Material: Rostfritt stål
Skaftdiameter: 5,6 mm
Användningsområde: Lateral kondensering vid rotfyllning
