- Hem
- Tandläkare
- Endodonti
- Guttaperka Standard ISO
- Endomodell S4-30ø Set
Endomodell S4-30ø Set
Artnr: 232787TillverkareMORITA J.EUROPE GMBHTillv. artnr8718128,70 kr
143,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Spreader/Plugger |
|---|
Artnr: 232787
Endomodell S4-30ø Set
Produktbeskrivning
Endomodell S4-30ø Set är ett övningshjälpmedel för endodontisk behandling, framtaget för att simulera rotkanaler vid träning av rotfyllningstekniker.
Modellen är anpassad för att efterlikna de anatomiska förhållandena i en rotkanal med en specifik diameter motsvarande ISO 30. Den används för att praktiskt öva på moment som lateral kondensering och placering av guttaperka med hjälp av verktyg som spreaders och pluggers.
Tack vare den standardiserade utformningen ger modellen en förutsägbar miljö för att utveckla precision och teknik vid rotfyllningsmomentet. Den underlättar visuell utvärdering av hur väl fyllnadsmaterialet har packats i kanalens olika delar och säkerställer att instrumenten används korrekt i förhållande till kanalens geometri.
Specifikationer:
Typ: Endodontisk övningsmodell
Dimension: ISO 30 (30ø)
Modellbeteckning: S4
Användningsområde: Träning av rotfyllning och instrumentation
Kompatibilitet: Standardiserade ISO-instrument (spreaders/pluggers)