- Hem
- Tandläkare
- Desinfektion/Rengöring
- Autoklavpåsar/tillbehör
- Proclinic Autoklavpåse på rulle 25cmx200m
Webpris
Proclinic Autoklavpåse på rulle 25cmx200m
Artnr: 301571TillverkareProclinicTillv. artnr79951935,10 kr
1 039,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Bredd | 250 mm |
|---|---|
| Längd | 200 m rulle |
| Produktgrupp | Autoklavpåsar/tillbehör |
Artnr: 301571
Proclinic Autoklavpåse på rulle 25cmx200m
Produktbeskrivning
Steriliseringsrulle för förpackning av instrument och dental utrustning inför autoklavering. Rullen ger möjlighet att själv anpassa emballagets längd efter instrumentens storlek, vilket minimerar spill.
Denna autoklavpåse på rulle är konstruerad med en sida av medicinskt papper och en sida av transparent plastfilm. Papperssidan tillåter ångan att tränga in under steriliseringsprocessen medan plastfilmen gör det enkelt att identifiera innehållet utan att bryta förpackningen. Materialet är anpassat för att bibehålla steriliteten hos instrumenten efter avslutad process under förutsättning att förvaringen sker korrekt.
Rullen är försedd med kemiska indikatorer som skiftar färg när de utsätts för ånga, vilket fungerar som en visuell bekräftelse på att förpackningen har genomgått steriliseringscykeln. Förslutning av påsarna sker med en konventionell svetsmaskin för medicinskt bruk.
Specifikationer:
Bredd: 250 mm
Längd: 200 m
Typ: Rulle utan veck
Material: Medicinskt papper och laminerad film
Steriliseringsmetod: Ånga (autoklav)
Funktioner: Integrerad färgindikator för ånga
