- Hem
- Tandläkare
- Cement/Uppbyggnad/Stift/Tillbehör
- Parapulpala Stift/Borr
- TMS Link plus regular 2/1 24st
Webpris
TMS Link plus regular 2/1 24st
Artnr: 44325TillverkareColtene/Whaledent GMBH.& CO.KGTillv. artnrEL751-242 103,30 kr
2 337,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diameter | 0,675 mm |
|---|---|
| Färg | guld |
| Storlek | 027 |
| Typform | EL 751 Regular |
| Förpackningsinnehåll | förpackning 24 Doppelstifte, 2 Kodex-Bohrer, 1 Handschraubschlüssel |
| Produktgrupp | Parapulpala Stift/Borr |
Artnr: 44325
TMS Link plus regular 2/1 24st
Produktbeskrivning
TMS Link Plus Regular 2/1 är ett självgängande parapulpalt stiftsystem framtaget för att skapa mekanisk retention vid dentala restaurationer. Systemet är utformat för att ge en stabil förankring av fyllnadsmaterial i de fall där den naturliga tandsubstansen inte ger tillräckligt fäste.
Stiften har en inbyggd axel (shoulder stop) som säkerställer att de placeras på ett förutbestämt djup, vilket minskar risken för spänningar i dentinet. 2-in-1-systemet innebär att varje enhet består av två stift som separeras automatiskt vid insättning när det första stiftet nått sitt stopp. Den rundade huvuddesignen är utformad för att ge god adaptation av komposit- eller amalgammaterial runt stiftet.
Konstruktionen i guldpläterat rostfritt stål motverkar korrosion och ger god synlighet under arbetet. Stiften är avsedda för mekanisk placering med vinkelstycke för ett jämnt och kontrollerat resultat.
Specifikationer:
Diameter: 0,675 mm (.027")
Material: Guldpläterat rostfritt stål
Färg: Guld
Typform: EL 751 Regular 2/1
Antal: 24 st
Funktion: Självgängande med axelstopp


