DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

VITA Adiva OXY-PREVENT 3ml

Artnr: 21021TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrFAOP3V1
344,70 kr
383,00 kr

Exkl. moms

Få i lager

Specifikationer -

ProduktgruppCement
Artnr: 21021
VITA Adiva OXY-PREVENT 3ml

Produktbeskrivning

VITA Adiva OXY-PREVENT 3ml är ett hjälpmedel som förhindrar bildandet av syreinhibitionslager under adhesiva bondningsprocesser. Produkten bidrar till att optimera härdningen av dentala material och säkerställer en pålitlig adhesion. Denna lösning kan även användas som en try-in, vilket underlättar bedömning av passform innan permanent cementering. Dess färglösa formulering påverkar inte estetik eller färgmatchning av restaurationer. Specifikationer: Innehåll: 1 x 3 ml spruta Färg: Färglös Användning: Förebygger syreinhibitionslager, Try-in funktion

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma