Produktbeskrivning
Glassix +Plus Reamer Nr 4 används för preparation av rotkanalen inför applicering av matchande fiberstift. Borren är utformade för att skapa ett utrymme som exakt motsvarar stiftets form och dimensioner.
Dessa reamers är anatomiskt utformade med en helicoidal struktur. De spiralformade spåren ger en effektiv avverkning och rensning av kanalen, vilket underlättar skapandet av en jämn yta inför cementering. Designen är konisk-cylindrisk för att följa rotkanalens naturliga anatomi och minimera risken för onödig avverkning av dentin.
Verktygen är försedda med färgkodning som förenklar valet av korrekt storlek och säkerställer att preparationen stämmer överens med det stift som ska användas. Borren är konstruerade för att bibehålla precision vid preparation i rotkanalen.
Specifikationer:
Storlek: Nr 4
Antal: 3 st
Utformning: Anatomisk, konisk-cylindrisk
Struktur: Helicoidal (spiralformade spår)
Kompatibilitet: Glassix +Plus stiftsystem