- Hem
- Tandläkare
- Avtryck
- Rebaseringsmaterial
- Ufi Gel SC Glazing liguid 20ml
Webpris
Ufi Gel SC Glazing liguid 20ml
Artnr: 83945TillverkareVOCO GMBHTillv. artnr2047477,00 kr
530,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Rebaseringsmaterial |
|---|
Artnr: 83945
Ufi Gel SC Glazing liguid 20ml
Produktbeskrivning
Ufi Gel SC Glazing är en förseglingsvätska avsedd för slutbehandling av A-silikonbaserade rebaseringsmaterial. Produkten används för att ge en slät och motståndskraftig yta på permanenta mjuka rebaseringar.
Vätskan består av ett system med bas och katalysator som blandas för att skapa en skyddande hinna. Materialet är kallhärdande, vilket möjliggör färdigställande av rebaseringen i en enda sittning direkt vid behandlingsstolen. Genom att försegla ytan reduceras risken för ackumulering av plack och matrester, samtidigt som materialets livslängd förlängs.
Produkten är färgbeständig och helt smak- samt luktneutral för att säkerställa patientkomfort. Den kemiska sammansättningen ger en stark vidhäftning till den mjukblivande silikonen och skapar en jämn övergång som förhindrar irritation av slemhinnan. Vätskan levereras i två flaskor om 10 ml vardera.
Specifikationer:
Typ: Glazing-vätska för A-silikon
Volym: 20 ml (2 x 10 ml)
Härdningstyp: Kallhärdande (autopolymeriserande)
Egenskaper: Smakneutral, luktfri, färgbeständig
Användningsområde: Försegling av mjuka protesrebaseringar


