Produktbeskrivning
Blandningspistol för automatisk dosering och blandning av dentala avtrycksmaterial i magasin. Dispensern hanterar blandningsförhållanden 1:1 och 2:1 för att säkerställa en homogen massa utan luftinneslutningar.
Denna dispenser är utformad för att underlätta hanteringen av magasinbaserade avtrycksmaterial, såsom A-silikon (VPS) och polyetermaterial. Genom ett manuellt trycksystem pressas bas och katalysator genom en blandningsspets, vilket resulterar i en exakt och jämn blandning vid varje användning. Konstruktionen möjliggör direkt applicering intraoralt eller i avtryckssked, vilket minskar materialspill och bidrar till precision i det kliniska arbetet.
Verktyget är kompatibelt med standardsystem för 50 ml-magasin och stödjer både 1:1- och 2:1-förhållanden. Den mekaniska utväxlingen minskar den kraft som krävs vid extrudering, vilket underlättar frammatning av material även vid hög viskositet. Dispensern är tillverkad i tålig plast som är anpassad för rengöring och frekvent användning i klinisk miljö.
Specifikationer:
Blandningsförhållande: 1:1 och 2:1
Kompatibilitet: 50 ml magasin (Garant-systemet)
Material: Plast
Användningsområde: Dosering av VPS- och polyetermaterial
Funktion: Manuell extrudering för bubbelfri blandning
Applikation: Intraoral användning eller fyllning av avtrycksskedar