Produktbeskrivning
Anatomisk avtryckssked för underkäken, utformad för att ge hög precision vid dentala avtryck. Skeden är perforerad för att säkerställa mekanisk retention av avtrycksmaterialet under hela arbetsprocessen.
STO-K-serien kännetecknas av en anatomisk passform som följer underkäkens konturer. Genom perforeringen i både botten och sidoväggar låser sig materialet – exempelvis alginat eller silikon – vid skeden, vilket minimerar risken för att avtrycket lossnar eller deformeras när det avlägsnas ur patientens mun.
Konstruktionen i pläterad metall ger en styv bas som förhindrar svikt vid tryck, vilket är avgörande för ett dimensionsstabilt resultat. Skeden är autoklaverbar och därmed avsedd för flergångsbruk efter sterilisering. Den ovala formen (O) i storlek large är anpassad för patienter med en bredare eller mer rundad käkbåge.
Specifikationer:
Typ: Perforerad avtryckssked
Käke: Underkäke (UK)
Form: Anatomisk, oval (O)
Storlek: Large (L-2)
Material: Pläterad metall
Rengöring: Autoklaverbar
Kompatibilitet: Alginat och silikonbaserade avtrycksmaterial