Produktbeskrivning
Perforerad avtryckssked för underkäken, utformad för avtryckstagning vid obetandade bett. Skeden är i storlek 67 medium och lämpar sig för protetiska arbeten.
Skeden är tillverkad av pläterad metall som kombinerar stabilitet med viss formbarhet. Den styva konstruktionen motverkar distorsion under avtryckstagningen, samtidigt som metallen vid behov kan bockas för att anpassas efter patientens specifika anatomi. Detta möjliggör en mer precis passform och bättre kliniska resultat.
Genom de jämnt fördelade perforeringarna i skeden kan avtrycksmaterialet expandera och skapa en mekanisk låsning. Denna retention säkerställer att materialet sitter fast i skeden när avtrycket avlägsnas ur munnen. Produkten är autoklaverbar och avsedd för flergångsbruk efter sterilisering.
Specifikationer:
Typ: Perforerad avtryckssked
Käke: Underkäke (UK)
Storlek: 67 (Medium)
Tillämpning: Obetandat bett
Material: Pläterad metall
Egenskaper: Autoklaverbar, manuellt formbar metall för individuell anpassning