- Hem
- Tandläkare
- Avtryck
- Avtryckskedar
- Avtryckssked Immediate 45 perf. UK XL
Webpris
Avtryckssked Immediate 45 perf. UK XL
Artnr: 29325TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10001596401,40 kr
446,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Avtryckskedar |
|---|
Artnr: 29325
Avtryckssked Immediate 45 perf. UK XL
Produktbeskrivning
Avtryckssked Immediate 45 är en perforerad avtryckssked för underkäken i storlek XL. Skeden är konstruerad för att ge god retention av avtrycksmaterialet och stabilitet under avtryckstagningen.
Konstruktionen består av ett stabilt, pläterat material som vid behov kan bockas för att optimera passformen efter patientens individuella anatomi. Perforeringarna i skeden fungerar som mekaniska fästen för avtrycksmaterialet, vilket förhindrar att massan lossnar eller deformeras när skeden avlägsnas från tandbågen.
Modellen är utformad för att ge en jämn materialtjocklek kring tänderna och alveolarutskottet. Storleken XL är specifikt anpassad för patienter med bredare underkäksanatomi för att säkerställa fullständig täckning av de områden som ska avbildas.
Specifikationer:
Käke: Underkäke (UK)
Storlek: XL
Utförande: Perforerad
Material: Pläterad metall
Användningsområde: Protetiska avtryck och studiemodeller


