- Hem
- Tandläkare
- Avtryck
- Avtryckskedar
- Avtryckssked 2807 operforerad partiell S vän. gul L2D
Webpris
Avtryckssked 2807 operforerad partiell S vän. gul L2D
med retionskant
Artnr: 202427TillverkareASA Dental s.p.a.Tillv. artnr2807-L2D99,90 kr
111,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Avtryckskedar |
|---|
Artnr: 202427
Avtryckssked 2807 operforerad partiell S vän. gul L2D
Produktbeskrivning
Avtryckssked 2807 är en operforerad, partiell sked avsedd för avtryckstagning på vänster sida. Skeden är utrustad med en Perma-lock retentionskant som mekaniskt låser fast avtrycksmaterialet längs kanten, vilket minskar risken för att materialet lossnar vid uttag ur munnen.
Skeden är tillverkad i rostfritt stål, vilket ger hög stabilitet och motståndskraft mot deformation under avtrycksprocessen. Den operforerade designen är särskilt lämplig när ett högre tryck behövs för att distribuera avtrycksmaterialet jämnt över tänderna och mjukvävnaden.
Modellen är färgkodad i gult för enkel storleksidentifiering och motsvarar storlek S (XS). Den tål autoklavering och rengöring i temperaturer upp till 177 °C, vilket säkerställer att produkten kan steriliseras och återanvändas enligt gällande hygienrutiner.
Specifikationer:
Material: Rostfritt stål
Typ: Operforerad, partiell (vänster)
Storlek: S (XS)
Färgkod: Gul
Egenskap: Perma-lock retentionskant
Rengöring: Autoklaverbar (max 177 °C)


