Produktbeskrivning
Perforerad avtryckssked för överkäken i rostfritt stål, utrustad med retentionskant för säker fixering av avtrycksmaterialet.
Denna avtryckssked i storlek medium är tillverkad i rostfritt och helt nickelfritt stål, vilket gör den lämplig för upprepad sterilisering i autoklav. Skeden är försedd med perforeringar och en invändig retentionskant (så kallad rim-lock eller perma-lock) som mekaniskt låser fast avtrycksmaterialet. Detta motverkar att materialet deformeras eller lossnar från skeden när avtrycket tas ut ur patientens mun.
Modellen har en turkos eller ljusblå färgkodning för snabb identifiering av rätt storlek i klinisk miljö. Den anatomiska utformningen är anpassad för överkäken och ger den stabilitet som krävs för precision vid både diagnostiska och protetiska avtryck.
Specifikationer:
Typ: Perforerad med retentionskant (Rim-lock)
Käke: Överkäke
Storlek: 4 (Medium)
Material: Rostfritt och nickelfritt stål
Färgkodning: Turkos/Ljusblå
Bredd (A): 70 mm
Längd (B): 50 mm
Antal: 1 st