DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Avtryckssked 2802 operforerad UK L5

grön, utan retentionskant “ANATOMIC”

Artnr: 231466TillverkareASA Dental s.p.a.Tillv. artnr2802-L5
63,90 kr
71,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

FormUK
Färggrön
Storlek5 - large
ProduktgruppAvtryckskedar
Artnr: 231466
Avtryckssked 2802 operforerad UK L5

Produktbeskrivning

Avtryckssked 2802 är en operforerad modell i rostfritt stål för avtryckstagning i underkäken. Skeden är avsedd för flergångsbruk i klinisk miljö. Den operforerade ytan saknar kantvulst (rim), vilket är lämpligt för avtryckstekniker som kräver en slät kontaktyta för jämn tryckfördelning av avtrycksmaterialet. Storlek 5 (Large) är dimensionerad för patienter med stora käkpartier. Konstruktionen i rostfritt stål säkerställer hög stabilitet och formbeständighet vid både avtryckstagning och hantering. Produkten är steriliserbar och tål autoklavering vid temperaturer upp till 177 °C. Specifikationer: Typ: Operforerad, utan kantvulst Käke: Underkäke (UK) Storlek: 5 (Large) Material: Rostfritt stål Rengöring: Autoklaverbar (max 177 °C)

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma