- Hem
- Tandläkare
- Avtryck
- A-Silikon
- Silagum Putty soft 16x262ml
Webpris
Silagum Putty soft 16x262ml
Artnr: 59788TillverkareDMGTillv. artnr9094854 738,50 kr
5 265,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förbearbetningstid | 1:45 min. |
|---|---|
| Konsistens | knådbar |
| Stelningstid i mun | 3:30 min. |
| Förpackningsinnehåll | Spar 16 burkn a 262 ml Basis- och Katalysatorpaste |
| Produktgrupp | A-Silikon |
Artnr: 59788
Silagum Putty soft 16x262ml
Produktbeskrivning
Silagum Putty Soft är ett additionsförnätande silikonmaterial utformat för precision vid avtryckstagning. Det erbjuder hög dimensionsstabilitet och en knådbar konsistens anpassad för dubbelavtrycksteknik eller korrekturavtryck.
Materialet ger en homogen och bubbelfri kvalitet vid blandning. Den mjuka varianten har en reducerad slutlig hårdhet på 62 Shore A, vilket underlättar uttagningen ur munnen och minskar risken för oavsiktlig deformation. Genom hög ytvätbarhet uppnås god anpassning till dentala hårdvävnader och slemhinnor, även i fuktiga miljöer.
Med en förbearbetningstid på 1 minut och 45 sekunder och en stelningstid i munnen på 3 minuter och 30 sekunder medges en kontrollerad arbetsprocess. Den höga dimensionsstabiliteten säkerställer att avtryckets precision bibehålls under lagring.
Specifikationer:
Typ: A-silikon (additionsförnätande)
Konsistens: Knådbar
Variant: Soft
Förpackningsinnehåll: 16 x 262 ml
Förbearbetningstid: 1:45 min.
Stelningstid i mun: 3:30 min.
Slutlig hårdhet: 62 Shore A
Egenskap: Hög dimensionsstabilitet och ytvätbarhet




